bio

IMG_2957 banner

Türkçe / English :

1966′da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde başladığı üniversite hayatına, New York, New School Jazz Academy’de devam etti ve Jazz Performance bölümünden mezun oldu. Burada John Coltrane’in basçısı Reggie Workman, Jim Hall, Billy Harper, Buster Williams, Vic Juris, Cary De Nigris gibi hocaların özel öğrencisi oldu. Üniversite eğitimi esnasında Mike Stern, Wayne Krantz gibi isimlerin de sahne aldığı 55 Bar’da çalmaya başladı. Birdland, Knitting Factory, Auggie’s gibi dünyaca ünlü caz kulüplerinde, Matt Wilson (Charlie Haden Liberation Band), Eric Person (Ben Harper, Chico Hamilton Band, Dave Holland Quintet), Joe Fonda (Kenny Baron, Anthony Braxton, Archie Shepp), Kevin Burke (Wynton Marsallis Orchestra, John Hendricks Group) gibi isimlerle konserler verdi ve kendi adını taşıyan 3 albüm kaydetti.

Türkiye’de çıkan ilk albümü Volcano/Gamzelim, müzik çevrelerinde büyük beğeni topladı. Bu albüm, Sound on Sound dergisinin albüm kritiklerince “virtüözce çalınmış ve kaydedilmiş” olarak tanımlandı.

2011 yılının başında Yavuz Akyazıcı Project‘i kurdu. Bu grupla çıkardığı Turkish Standards Vol.1‘i Esen Müzik markasıyla müzikseverlerin beğenisine sundu. Yapımcılığını Esen Müzik’in, aranjör-prodüktörlüğünü Yavuz Akyazıcı’nın üstlendiği albüm; Caz Standardları’nın doğuş konseptini, Teoman’ın “Paramparça”sından Hande Yener’in “Romeo”suna Şebnem Ferah’ın “Bu Aşk Fazla Sana”sından Duman’ın “Seni Kendime Sakladım”ına kadar son yılların akıllarda kalmış popüler şarkılarını caz müziğine uyarladı.

2012 yılında çoğunluğu kendi bestelerinden oluşan “Bridge” isimli albümüyle “Sway” ve “House of the Rising Sun” gibi iki popüler şarkının caz yorumunun yanı sıra, Sam Rivers’ın “Beatrice” isimli caz standardını yorumladı. Albümde “I Know You Can Hear Me” isimli şarkı Türkiye’nin tanınmış müzisyenlerinden kontrabasta Ozan Musluoğlu ve davulda Derin Bayhan ile trio olarak kaydedilirken, albüme adını veren “Bridge” isimli balad ise bir Ozan Musluoğlu, Yavuz Akyazıcı düeti oldu.

2013 yılında tamamı kendi bestelerinden oluşan “Short Stories” isimli albümü yayınladı. Albümde Yavuz Akyazıcı gitar, Yahya Dai sax, Volkan Hürsever kontrabas ve Cengiz Baysal davul çaldı.

2013 yılında Türkiye’ye konser için gelen Patricia Barber’la İKSV Salon’da sahne aldı ve Avrupa turnesine davet edildi. Daha sonra 2015 yılı Şubat ayında, Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon’da Patricia Barber ile tekrar konser verdi.

2014 yılında Yavuz Akyazıcı Project ile Turkish Standards Vol.2’yi yayınladı.

Teoman’ın “Güzel bir gün”, Duman’ın “Senden daha güzel”, Göksel’in “Depresyondayım” ve Athena’nın “Ah yaşamak var ya” gibi popüler ve güncel şarkıların caz olarak yorumlandığı bu albümde, vokalde Evrim Özşuca, saksafonlarda Yahya Dai, kontrabasta Volkan Hürsever, davulda Turgut Alp Bekoğlu yer aldı. Bu albüm yayınlandıktan sonra NPR News Yavuz Akyazıcı’yla canlı röportaj yaptı ve American Songbook caz yorumlarıyla, Turkish Standards arasında benzerlik kurarak projeye detaylı yer verdi.

2015 yılı Nisan ayında tamamı canlı konser kaydından oluşan 2CD’lik Yavuz Akyazıcı Trio “Live At Pannonica” isimli albümü yayınladı. Bu grupta kontrabasta Volkan Hürsever ve davulda Turgut Alp Bekoğlu yeraldı. Tamamı Yavuz Akyazıcı’nın bestelerinden oluşan bu canlı konser albümünde, düzüenlemelerin yanısıra, miks ve mastering Yavuz Akyazıcı tarafından yapıldı.

Son olarak 2018 yılında Teoman’ın “Istanbul’da Sonbahar”, Duman’ın “ Yürek”, Kaan Tangöze, Özdemir Asaf’ın “Bekle Dedi Gitti” şarkılarının yer aldığı ve vokalde eşi Funda Akyazıcı’nın seslendirdiği, kontrbasta Enver Muhamedi, davulda Derin Bayhan’ın eşlik ettiği Turkish Standards Vol.3 albümünü yayınladı.

Bütün yayınlanan albümlerin ve yanısıra Sinan Çetin’in “Romantik” ve Yücel Yolcu’nun Bırakmak İstiyorum” isimli filmlerinin müziklerini yaptı.

 

English Biography:

img_4200.jpgHe was born in 1966. He started his education in Bosphorus University Chemical Engineering department. However, He decided to study jazz in New York and went to New School Jazz Performance program. He became a student of teachers like Reggie Workman, Jim Hall, Billy Harper, Buster Williams, Vic Juris and Cary De Nigris. While his education was going on, he performed at jazz clubs like 55 Bar where Mike Stern and Wayne Krantz also played. After graduation, he continued playing his own compositions with musicians like Matt Wilson, Eric Person, Joe Fonda, Kevin Fitzgerald Burke. With this band, he played in various jazz clubs like Birdland, Smalls, Auggie’s, Knitting Factory in United States. He also toured with this band to Turkey to play in Nardis, Hayal Kahvesi, JC’s and then travelled to Baku to play in Baku Jazz Festival.

His first published CD Volcano/Gamzelim received a lot praise in jazz community. International magazine Sound on Sound critics defined this album as “virtuoso performance and recording”.

He formed Yavuz Akyazıcı Project at the beginning of 2011. This band recorded Turkish Standards Vol.1, Vol.2 and Vol.3, a trilogy of CDs consisted of Turkish pop songs re-arranged in a jazz standard fashion. This attracted a lot of attention to the group in Turkey and worldwide. NPR News did a live interview about this project.

His previous CD ”Bridge” was published at the beginning of 2012. This recording consists of seven Yavuz Akyazıcı compositions as well as popular songs like “Sway”, “House of the Rising Sun” and a jazz standard from Sam Rivers named “Beatrice”.

In 2013 he recorded his latest CD, “Short Stories” consisted of all original compositions.

In this recording he was accompanied by Yahya Dai on tenor, soprano sax, Volkan Hürsever on bass and Cengiz Baysal on drums.

In 2015 he recorded a 2 CD album in front of live audience with his trio, Volkan Hursever on bass and Turgut Alp Beyoglu on drums. This live 2 CD album called “Live At Pannonica Jazz Club” was considered to be one of his best recorded albums by the critics.

He also accompanied Patricia Barber on two concerts at IKSV Salon in October 2013 and joined Akbank International Jazz Festival in 2015.

%d bloggers like this: