Biyografi

1966′da doğdu. Istanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği’nde başladığı üniversite hayatına, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nde devam etti. Fakat, kısa bir zaman sonra caz müzisyeni olmaya karar veren Yavuz Akyazıcı, New York’taki New School Jazz Academy’nin Jazz Performance bölümünün giriş sınavını kazanarak burada John Coltrane’in basçısı Reggie Workman, Jim Hall, Billy Harper, Buster Williams, Vic Juris, Peter Bernstein, Cary De Nigris gibi hocaların özel öğrencisi oldu. 1996’da mezun olduğu New School’daki üniversite eğitimi esnasında Mike Stern, Wayne Krantz gibi isimlerin de sahne aldığı 55 Bar’da çalmaya başladı. Sonrasında Birdland, Knitting Factory, Auggie’s gibi dünyaca ünlü caz kulüplerinde, Matt Wilson, Eric Person, Joe Fonda gibi isimlerle konserler verdi. Bu grupla “Gamzelim” ve “Bridge” isimli albümleri kaydetti. Bu albümlerden “Gamzelim”, Sound on Sound dergisinin albüm kritiklerince “virtüözce çalınmış ve kaydedilmiş” olarak tanımlandı.

Bu grupla konserler verirken aynı zamanda New School’da tanıştığı “Jon Hendicks & Co.” ve Quincy Jones “London Vocal Group” üyesi olan ve New York Times’ın “Virtuoso Scat Improviser” olarak tanımladığı Kevin Fitzgerald Burke’le New York’ta ve Amerika’nın başka eyaletlerinde konserler verdi. Van Morrison, Wynton Marsalis, Bobby McFerrin, Al Jarreau, Diane Reeves, Kurt Elling, Chaka Khan, George Benson, Manhattan Transfer, Count Basie Orchestra, Carmen McRae and Stanley Turrentine gibi isimlerle kayıt yapıp konserler vermiş olan Kevin’la ve eşi Funda Akyazıcı’yla “A Kiss” isimli single’ı yayınladı.

2011 yılının başında Yavuz Akyazıcı Project‘i kurdu. Bu grupla çıkardığı Turkish Standards Vol.1‘i Esen Müzik markasıyla müzikseverlerin beğenisine sundu. Yapımcılığını Esen Müzik’in, aranjör-prodüktörlüğünü Yavuz Akyazıcı’nın üstlendiği albüm; Caz Standardları’nın doğuş konseptini, Teoman’ın “Paramparça”sından Hande Yener’in “Romeo”suna Şebnem Ferah’ın “Bu Aşk Fazla Sana”sından Duman’ın “Seni Kendime Sakladım”ına kadar son yılların akıllarda kalmış popüler şarkılarına uyarladı.

2013 yılında tamamı kendi bestelerinden oluşan “Short Stories” isimli albümü yayınladı. Albümde Yavuz Akyazıcı gitar, Yahya Dai saksofon, Volkan Hürsever kontrabas ve Cengiz Baysal davul çaldı.

Yine 2013 yılında Türkiye’ye konser için gelen Patricia Barber’la İKSV Salon’da sahne aldı ve Avrupa turnesine davet edildi. Daha sonra 2015 yılı Şubat ayında, Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon’da Patricia Barber ile tekrar konser verdi.

2014 yılında Yavuz Akyazıcı Project ile Turkish Standards Vol.2’yi yayınladı.
Teoman’ın “Güzel bir gün”, Duman’ın “Senden daha güzel”, Göksel’in “Depresyondayım” ve Athena’nın “Ah yaşamak var ya” gibi popüler ve güncel şarkıların caz olarak yorumlandığı bu albümde, vokalde Evrim Özşuca, saksafonlarda Yahya Dai, kontrabasta Volkan Hürsever, davulda Turgut Alp Bekoğlu yer aldı. Bu albüm yayınlandıktan sonra NPR News Yavuz Akyazıcı’yla canlı röportaj yaptı ve American Songbook caz yorumlarıyla, Turkish Standards arasında benzerlik kurarak projeye detaylı yer verdi.

2015 yılı Nisan ayında tamamı canlı konser kaydından oluşan 2CD’lik Yavuz Akyazıcı Trio “Live At Pannonica” isimli albümü yayınladı. Bu grupta kontrabasta Volkan Hürsever ve davulda Turgut Alp Bekoğlu yeraldı. Tamamı Yavuz Akyazıcı’nın bestelerinden oluşan bu canlı konser albümünde, düzenlemelerin yanısıra, miks ve mastering Yavuz Akyazıcı tarafından yapıldı.

2019 Ocak ayında Teoman’ın “Istanbul’da Sonbahar”, Duman’ın “ Yürek”, Kaan Tangöze, Özdemir Asaf’ın “Bekle Dedi Gitti” şarkılarının yer aldığı ve vokalde eşi Funda Akyazıcı’nın seslendirdiği, kontrbasta Enver Muhamedi, davulda Derin Bayhan’ın eşlik ettiği Turkish Standards Vol.3 albümünü yayınladı.

2019 yılında Türkiye’nin bu konuda yazılmış ilk kitabı olan “Caz Doğaçlama Sanatı” isimli kitabını yayınladı. Yıllarca caz müziğini icad eden ustalarından öğrendiği caz müziğinin detaylarını ve tecrübelerini paylaştığı bu kitabın ilk baskısı hızlıca tükendi.

2020 yılında başlayan global pandemi yıllarında eşi Funda Akyazıcı’yla birlikte “Kuş” ( 3 şarkılık maxi single ), “Dar Sokakta Manevra”, “Oyun”, “A Kiss”,  “Günlerden Pazar” isimli toplam yedi şarkı yayınladı. Söz ve müziği Funda ve Yavuz Akyazıcı’ya ait olan bu şarkılardan “Günlerden Pazar” Spotify editör listelerine girdi.

Bütün yayınlanan albümlerin yanı sıra Sinan Çetin’in “Romantik” ve Yücel Yolcu’nun “Bırakmak İstiyorum” isimli filmlerinin müziklerini yaptı.